Laboratorium badań nad szczęściem – wizyta studyjna w Berlinie

Laboratorium badań nad szczęściem – wizyta studyjna w Berlinie

W ramach projektu Laboratorium Badań nad Szczęściem i naszego szczecińskiego projektu „Porastanie”, we wrześniu odbyła się wizyta studyjna w Z/KU w Berlinie.

Pierwszego dnia w ZKU z Matthiasem i Stefanem, naszymi koproducentami wiedzy na wizycie studyjnej i oprowadzeniu po centrum Najwięcej pytań i dyskusji krążyło wokół “naszych” tematów roślinnych i architektonicznych takich jak: mikrolas, ogrody społeczne, “mówiące drzewa, połączenie ekosystemów z projektem przebudowy dachu. Stefan Koderisch pokazał najważniejsze etapy swojego udziału w przedsięwzięciu Klimaart, omówiliśmy plan pracy jego rezydencji pod koniec września w Szczecinie.
Później uczestniczyliśmy we wrześniowym Openhouse – realizowanym co dwa miesiące wieczorze otwartych pracowni, podczas których prezentują swoje projekty (instalacje, performansy, wideo/audio, wystawy) rezydenci ZKU. Ważny wieczór, temperatura powietrza – ok. 27 stopni.

Drugi dzień to wizyta w berlińskim Futurium. Częścią wystawy dotyczącej miast przyszłości są projekty dotyczące Baubotanik, drzew-wieżowców, powierzchni bioczynnych, biomateriałów, żyjącej urbanistyki. Wśród inspirujących tematów także taki: przeciętnie, każdy Niemiec posiada ok. 10 000 rzeczy. A ile posiadają przeciętnie Polacy? Chcemy odnieść się do tego tematu w naszym projekcie, zestawiając to z liczbą roślin i dywagując o kwestiach własności prywatnej/osobistej w odniesieniu do domowych i użytkowych roślin. Wracamy do Szczecina z nowymi pomysłami.

Koproducenci wiedzy: Akademia Sztuk Pięknych Katowice, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Stowarzyszenie Media Dizajn (INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych), Galeria Arsenał w Białymstoku

Strona projektu: http://www.postkomfortocen.info