Dialog Obywatelski działanie w ramach projektu T.A.B

Dialog Obywatelski działanie w ramach projektu T.A.B

Hot Summer Digital Art and Design Academy za nami! 

To wyjątkowe międzynarodowe wydarzenie artystyczne, w którym wzięli udział uczestnicy – wyłonieni w otwartym naborze uczestników: młodzi i bardziej doświadczeni artyści i firmy z Polski i Niemiec zainteresowani rozwojem w dziedzinie sztuki cyfrowej.

Uczestnicy przy wsparciu ekspertów – SBA transition brokers coach – wzięli udział w serii kreatywnych spotkań wokół tematyki związanej z digital art, grafiką komputerową, animacją i designem. Działanie miało za zadanie wspierać dialog pomiędzy sztuką, artystami i nowymi technologiami. Tym samym zainicjowaliśmy powstanie sieci współpracy brokerów transformacji (działanie 2.1). 

Mieliśmy ponad 65 zgłoszeń – zainteresowanie aspektami połączenia dialogu obywatelskiego, ekologii i wyzwań związanych z tożsamością miejsca ze sztuką przerosło nasze oczekiwania – mówi Agata Grzybowska z Akademii Sztuki w Szczecinie i Media Dizajn 

Pierwszym krokiem do tego spotkania były lokalne warsztaty partycypacyjne z mieszkańcami i zbieranie pomysłów i wyzwań do tzw. „ConcernBox”, które odbyły się w marcu I kwietniu 2024 w Wolinie – mieście, które jest naszym partnerem stowarzyszonym oraz w Szczecinie.

Podczas tych warsztatów partycypacyjnych mapowaliśmy wyzwania i pomysły związane z Europejskim Zielonym Ładem, za pomocą narzędzi radaru dla obszaru Południowego Bałtyku (działanie 2.2.). 

Uczestnicy nawiązali również do wspólnej historii regionu Południowego Bałtyku, czasu Pogan, Słowian I Wikingów ich intuicji, rytuałów powiązaniu z naturą, elementami takimi jak woda, ziemia, ogień. Ich szacunku to przyrody, zadawali pytania jak my możemy nawiązywać i czerpać z ich doświadczeń.

Dodatkowo temat ten bardzo dobrze wpisuje się w tożsamość Rietavas naszego partnera projektowego. Wyniki działania znajdą swój finał także na Litwie, a doświadczenia zdobyte w Polsce staną się podwaliną pod działania w Szwecji i Niemczech – mówi Monika Klein. 

Podczas warsztatów uczestnicy realizowali projekty grupowe, w ramach, których kategoryzowali i syntetyzowali tematy i wizualizowali je w projektach fizycznych i wirtualnych.  (aktywność 2.3) 

 Warsztaty były okazją do rozwoju umiejętności w zakresie design thinkingu, a także pracy z zaawansowanymi programami wykorzystującymi sztuczną inteligencję, takimi jak Midjourney, Leonardo.ai, Runway i Firefly. 

Ale to nie koniec przygody.

Kolejny krok to opracowanie wirtualnych i fizycznych rozwiązań wyzwań przez MŚP we współpracy z brokerami Quadruple helix, oraz ewaluacja wypracowanych rozwiązań z mieszkańcami. Rozszerzenie eksponatów o warstwę audio, w porozumieniu z artystami z regionu SBP oraz finałowe międzynarodowe warsztaty i wystawa na którą już serdecznie zapraszamy.

Zapiszcie sobie 23 – 25 Październik 2024 – Szczecin – Wolin.

Dialog Obywatelski – Hot Summer Digital Art and Design Academy w liczbach: 

35 ekstremalnie utalentowanych I kreatywnych uczestników 

13 ekspertów 

30 godzin kreatywnych warsztatów 

7 organizacji partnerskich 

6 projektów inspirowanych historią wczesnośredniowiecznego Wolina 

Niezliczona ilość dyskusji, przemyśleń i twórczej wymiany myśli

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Media Dizajn, Akademia Sztuki w Szczecinie w partnerstwie z Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Metasy, Klasterem IT oraz Berlin School of Business & Innovation. 

LETNIA Akademia Digital Art i Design była w ramach Projektu T.A.B – Innovation Hubs for Tech, Art and Business finansowanego z program Interreg South Baltic.