WYSTAWA BALTIC HOME 2. LOKALNY DIALOG

WYSTAWA BALTIC HOME 2. LOKALNY DIALOG

Witajcie na pokładzie drugiej edycji Baltic Home, gdzie projekty współczesnych artystów zostaną zestawione z klasykami nadmorskiego wzornictwa. Czy wywiąże się między nimi wspólny, lokalny dialog? Co mówią o sobie meble i przedmioty? 

Przedmioty użytkowe i meble prezentowane podczas wystawy zabiorą głos. Każdy z nich zaprojektowany według koncepcji, oddany spod troskliwych rąk artystów-miłośników tego co nowoczesne, ale także z nutą tworzenia lepszej i wygodniejszej codzienności.

To nie są meble i przedmioty dla wszystkich. To są meble i przedmioty dla wszystkich tych, którzy żyjąc globalnie, potrafią docenić lokalne wartości. Lokalne – bo wyjątkowość tych przedmiotów kształtowana jest z dala od wielkich fabryk i widoku taśm produkcyjnych, od momentu gdy koncepcja o nich pojawi się w głowie lokalnego artysty. Tworzy to obraz nie tylko ogromnej autentyczności, ale przede wszystkim miłości do tego, co nasze i lokalne! 

Sprawdźmy co mają nam do powiedzenia przedmioty. Czy proces ich powstania był czuły? Jaką drogę przeszły, by znaleźć się na wystawie? Co motywuje ich twórców do poszukiwania nowych form?  

Wirtualna Wystawa Baltic Home będzie dostępna od 10 listopada 2022 roku na stronie Stowarzyszenia Media Dizajn: www.mediadizajn.pl.

Loading…

Wśród wystawy znajdziemy przedmioty użytkowe i meble, m.in.:

 • Krzesło Chippensteel projektu Oskara Zięty,
 • Lampkę KIZU projektu Norwega Larsa Tornøe,
 • Kilim pt. Mały Chaos projektu Edgara Bąka, utkany ręcznie w Bobowej (SPLOT Studio),
 • Hulajnogę Supersonic projektu Mateusza Sipiory,
 • Szwedzki dywan Pappelina produkowany z odpadów z recyclingu autorki Liny Rickardsson,
 • Kultową, fińską karafkę ze szklankami autorstwa Kaja Franka,
 • Duńskie stołki SMALLrevolution projektu Arendse Baggesen,
 • Lampę specjalnie zaprojektowaną na 2. odsłonę Baltic Home, autorstwa Tomasza Kościelniaka,
 • Litewskie, balansujące krzesło marki Muista, projektantów Aurimas Lažinskas & Gytis Štaras,
 • Lampki ze skrobi kukurydzianej autorstwa Adama Szczęsnego,
 • Estoński taboret projektu Kerttu Laane,
 • Litewski zegar powstały z makulatury autorów Simonasa Tarvydas & Justė Kubilinskaitė.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

4.11 godz. 17:00

Otwarcie wystawy Baltic Home

4.11 godz. 17:00

Zapis poza zapisem -nasiona jako nośnik pamięci-projekt partycypacyjny

Autorka: Renata Ramola Piórkowska

Praca dyplomowa Renaty Ramoli odnosi się do takich zagadnień jak współpraca, szacunek, pamięć, odpowiedzialność, ekologia. Praca miała na celu zaangażowanie w proces twórczy wyalienowanej społeczności Seniorów. Warsztaty dedykowane Seniorom oparte były przede wszystkim na designie partycypacyjnym. Miały na celu, przybliżenie uczestnikom tematów związanych z ekologią, sztuką, rzemiosłem oraz wzornictwem. Podczas warsztatów uczestnicy wspólnie z Renatą Ramolą tworzyli przędze z nasion, opowiadając sobie różne historie z życia, co skrupulatnie było zapisywane na wideo. Z czasem okazało się, że robienie przędzy a później obiektu, zeszło na dalszy plan. Szczera rozmowa, poświęcenie uwagi i wysłuchanie stało się o wiele ważniejsze, zarówno dla seniorów jak i dla samej artystki. Dążąc do zaplanowanego celu nie można zapomnieć o człowieku i relacjach międzyludzkich. Spotkania dały możliwość seniorom, doświadczenia nowych wcześniej nieznanych umiejętności, a w konsekwencji zostali zainspirowani do podejmowania kolejnych twórczych działań w przyszłości, pobudzając ich wyobraźnie i rozwijając umiejętności manualne. Konkluzja do jakiej doszli wspólnie podczas zajęć, że pamięć o człowieku i jego historie będą się przenosić w tych nasionach, poprzez cykle życia jakie przechodzą.

10.11 godz. 13:00 – 16:00

Warsztaty Modele biznesowe

Prowadzące: Monika Klein i Hanna Wysocka

Warsztat, podczas którego uczestnicy, przy wykorzystaniu Business Model Canvas, opracują modele biznesowe dla wybranych innowacyjnych przedsięwzięć. Zostaną zaprezentowane zalety metody, która sprawdza się nie tylko w przypadku start-upów, ale również w procesie generowania nowych produktów i usług przez małych i dużych przedsiębiorców. Warsztaty pozwolą uczestnikom na efektywne wykorzystanie Business Model Canvas do kreowania wartości rozwijanej przez nich technologii, czy też usługi, produktu. Pomogą w opracowywaniu współpracy transgranicznej.

Ilość osób: 10

Zapisy: https://tiny.pl/wr3cw

15.11 godz. 10:00 – 16:00

Warsztaty stolarskie

Prowadzący: Leszek Lewandowski

Warsztaty mają na celu zaznajomienie uczestników z prawidłowym posługiwaniem się narzędziami, rozwinięcie zdolności manualnych i zdobycia podstaw umiejętności stolarskich i tapicerskich.

Ilość osób: 6

Zapisy: https://tiny.pl/wr3d1

17.11 godz. 12:00 – 14:00

Szkolenie Prawo autorskie – podstawowe zagadnienia

Prowadzący: Andrzej Oryl

W trakcie spotkania dowiecie się m.in.:
1. Czym są utwory i jakie prawa je chronią?
2. Kim jest twórca i jak nim zostać ?
3. Jak konstruować umowy o przeniesienie majątkowych praw autorskich i licencje ?
4. Utwory tworzone przez pracowników w ramach stosunku pracy.
5. Kiedy mówimy o naruszeniu praw autorskich?

Ilość osób: 15

Zapisy: https://tiny.pl/wr35g

17.11 godz. 14:00 – 17:00

Warsztaty Nowy Bauhaus

Prowadzące: Monika Klein i Hanna Wysocka

Autorem cytatu „Cały świat to Bauhaus” jest wykładowca Bauhausu Fritz Kuhr (1928). Oznacza on, że idea „projektowania” powiązań pomiędzy sztuką, rzemiosłem i techniką dotyczy jakiejkolwiek sfery życia. Cytowany tytuł opatrzony znakiem zapytania zachęca do postawienia ważkich pytań. Czego Bauhaus może nas jeszcze nauczyć? A może Bauhaus jest już po prostu przeżytkiem? Gdzie poszukiwać Bauhausu i jak tworzyć w jego duchu. Warsztat będzie poruszał tematy Nowego Europejskiego Bauhausu i inicjatywy New Deal. Pozwoli rozpoznać transgraniczne potrzeby zrównoważonego rozwoju. Z warsztatu powstanie raport potrzeb transgranicznych.

Ilość osób: 10

Zapisy: https://tiny.pl/wr359

22.11 godz. 17:00-19:00

Warsztaty Jak druk 3D może przydać się Twojej firmie

Prowadzący: Tomasz Kościelniak

W programie warsztatów m.in. przygotowanie narzędzi, przygotowanie pliku do druku 3D oraz przygotowanie drukarki. Dowiesz się także jak przygotować narzędzia i poznasz społeczność twórców 3D.

Ilość osób: 10

Zapisy: https://tiny.pl/w9f8p

24.11 godz. 12:00 – 20:00

Kiermasz świąteczny z Młodą Sztuką

Serdecznie zapraszamy do udziału w kiermaszu świątecznym, na którym swoje prace w różnych technikach zaprezentują artyści i artystki związane ze Szczecinem. Nie masz jeszcze prezentów pod choinkę? Wpadnij do INKU!

Zapisy dla wystawców: https://tiny.pl/wr31d

24.11 godz. 17:00 – 19:00

Finisaż i Panel dyskusyjny Lokalny Dialog

Prowadzący:

Grzegorz Piaseczny- kurator wystawy Baltic Home

Goście:

Przemysław Cepak – twórca marki Splot – łączącej najlepszą tradycję polskiego rękodzieła z nowoczesnym i odważnym wzornictwem
https://www.splotkilim.com

dr hab. Aurelia Mandziuk-Zajączkowska – prof. AS – Dziekana Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie, artystka i animatorka sztuki.

Tomasz Kościelniak – pasjonat technologii druku 3D, twórca lampy specjalnie zaprojektowanej na wystawę Baltic Home

Patronat Honorowy nad Wystawą Baltic Home 2. Lokalny Dialog objęli: Konsul Honorowy Republiki Finlandii, Pan dr Adolf Wysocki oraz Konsul Honorowy Estonii, Pan Robert Kornecki.

CO:WYSTAWA BALTIC HOME 2. LOKALNY DIALOG I WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

GDZIE: INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych, al. Wojska Polskiego 90 Szczecin

KIEDY: 4-24 listopada 2022 roku

GODZINY OTWARCIA WYSTAWY POZA WERNISAŻEM I FINISAŻEM: od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-21:30

ORGANIZATORZY: Stowarzyszenie Media Dizajn, INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych

KURATORZY WYSTAWY: Hanna Wysocka i Grzegorz Piaseczny

PARTNERZY: Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk, International Development Norway, Gmina Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie, wSZCZECINIE.pl, ECHO, Prestiż, Akademia Sztuki w Szczecinie, Północna Izba Gospodarcza, ZIETA, RASTE, Scandinavian Living, Splot, The Good Living&Co, Yam Yest Design, INDI, SMALL revolution

KONTAKT Z KOORDYNATORKĄ: Hanna Wysocka hwysocka@mediadizajn.pl tel. 91 424 04 64

KONTAKT Z DZIAŁEM PROMOCJI: Magda Roman mroman@mediadizajn.pl tel. 91 424 04 64

KONTAKT W SPRAWIE WARSZTATÓW: Hanna Wysocka  hwysocka@mediadizajn.pl tel. 91 424 04 64

Projekt finansowany przez Islandię Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Miasto Szczecin

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego

Polsko-niemieckie warsztaty kreatywne – Współgranicze – Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania)