Warsztaty „Forum Stettinum” w INKU

Warsztaty „Forum Stettinum” w INKU

FORUM STETTINUM – typograficzny ośrodek nowożytnego Szczecina, to projekt, którego zadaniem jest uaktywnienie oraz rozwój typograficznej warstwy Miasta Szczecin.


Warsztaty FORUM STETTINUM to projekt mający na celu pobudzenie do rozwoju myślenia typograficznego u społeczności mieszkańców Miasta Szczecin. Pierwsza część to czysto teoretyczny wykład, który pokazuje obecną typografię na tle historycznym oraz pokazuje trendy w projektowaniu oraz praktycznym użytkowaniu krojów pism.


Drugi blok to manualna praca z literą, aby rozwinąć w sobie wrażliwość na kształt litery oraz poczuć na własnej skórze plastyczne możliwości glifu poprzez odręczne szkicowanie i cyzelowanie poszczególnych składowych znaku.

Zapisy na: wardziukiewicz@wardziukiewicz.pl

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA (obowiązuje kolejność zgłoszeń).

Projekt prowadzony przez Stowarzyszenie Media Dizajn. Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasta Szczecin.

Warsztaty poprowadzi: Piotr Nikodem Wardziukiewicz Grudzień 28, 1997 Świnoujście Typograf, projektant graficzny. Student II stopnia Wzornictwa Szczecińskiej Akademii Sztuki. Od czerwca 2019 członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej STGU z siedzibą w Warszawie. Od marca 2020 roku członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Typograficznego ATypI. Piotr Wardziukiewicz jest dwukrotnym Stypendystą Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Szczecin (2019/2020 i 2020/2021) oraz Stypendystą Stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za rok 2020.

Jest także czterokrotnym Stypendystą Stypendium JM Rektora Akademii Sztuki w Szczecinie (2017/2018, 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021). Piotr Wardziukiewicz w 2018 roku, na potrzeby wystawy GENEALOGIA (wystawa towarzysząca wystawie Złoty Wiek Pomorza) w Muzeum Narodowym w Szczecinie, zaprojektował krój Sydonia Font Borck, który przeobraził się w 2019 roku w powiększoną rodzinę SYDONIA ATRAMENTIQUA (dostępna na MyFonts). W toku kształcenia się na I stopniu studiów na Wydziale Wzornictwa popełnił także takie projekty jak: Platypus Sans, Czciont Pro, Gryfont, MaSan i wiele innych.

Projekt dyplomowy Wardziukiewicza pt.: „Stettinum Nicodemus Pro, proces powstawania” poświęcony został rewitalizacji kroju pisma ze szczecińskich kamienic. Pierwsza wersja tego kroju została zaprezentowana w CKE Stara Rzeźnia w Szczecinie w październiku 2019 roku. Projekt dyplomowy został nominowany do Projektu Roku STGU 2020 w kategorii Świeża Krew. Został także nominowany w plebiscycie najlepszych dyplomów projektowych FONT NIE CZCIONKA 2020. Kroje „Sydonia Atramentiqua” oraz „Stettinum Nicodemus Pro” oficjalnie wchodzą w skład TYPOTEKI – zbioru polskich krojów pism, gdzie liternictwo Piotra Wardziukiewicza jest jedynym reprezentantem Szczecina.