Kreatywne miasto: Jak sztuka napędza rozwój stolic europejskich

Kreatywne miasto: Jak sztuka napędza rozwój stolic europejskich

Kreatywne miasta rozwijają się dzięki kreatywności. Miasta, które pielęgnują kulturę i sztukę, są zazwyczaj bardziej żywe, kosmopolityczne, a przez to bardziej pożądane jako miejsca do życia. Miasta kreatywne rozwijają się także szybciej niż ich pozbawione kreatywności odpowiedniki. Kreatywne miasta nie tylko wspierają sztukę – one same są jej siłą napędową. Tych 11 europejskich stolic tworzy twórczy renesans i napędza wzrost gospodarczy poprzez wspieranie sztuki.

Helsinki, Finlandia

Helsinki są potęgą kulturalną, która przoduje zarówno w produkcji, jak i konsumpcji kultury kreatywnej. W mieście znajduje się największa w Finlandii szkoła sztuki i projektowania, Fiński Instytut Sztuki Stosowanej, oraz największe w kraju centrum sztuk performatywnych, The Espoojarvi. W Helsinkach przez cały rok odbywa się wiele festiwali i imprez, w tym Helsiński Festiwal Muzyki i Teatru, międzynarodowy festiwal muzyczny, w którym każdego lata bierze udział ponad 1000 artystów. Do corocznych imprez należy Helsiński Festiwal Filmów Animowanych, największy w Skandynawii festiwal filmów animowanych, oraz Helsinki Jazzifestival, międzynarodowy festiwal, na którym spotykają się muzycy jazzowi z całego świata.

Barcelona, Hiszpania

Barcelona jest jednym z najbardziej popularnych celów turystycznych na świecie, przyciągając 72 miliony turystów rocznie. Jest to również największe miasto muzyki, sztuki i kultury w Europie. W mieście odbywają się największe w Europie targi sztuki, Barcelona Art Fair, oraz największa w Europie przestrzeń sztuki współczesnej, MACBA. W Barcelonie znajduje się również pierwsze Museu d’Art Contemporani (MACBA), muzeum koncentrujące się na sztuce współczesnej oraz muzeum poświęcone Gaudiemu, jednemu z najbardziej wpływowych architektów w historii. W Barcelonie znajduje się również znane na całym świecie Centrum Sztuki Współczesnej, poświęcone sztuce we wszystkich jej formach. W Barcelonie kwitnie również scena jazzowa, w ciągu roku odbywają się festiwale jazzowe, a także Barcelona Jazz Festival, drugi co do wielkości festiwal jazzowy na świecie.

Berlin, Niemcy

W Berlinie znajduje się ponad 1200 muzeów i centrów sztuki, co sprawia, że jest to miasto z największą liczbą muzeów na mieszkańca na świecie. W Berlinie od dawna mieszkają artyści i architekci, dzięki czemu w mieście powstało wiele ikonicznych budynków, takich jak Olympiastadion czy Mur Berliński. W Berlinie odbywa się również największy i najbardziej znany festiwal filmowy w Europie – Berlinale Film Festival. Do innych atrakcji kulturalnych należy Berlin Biennale, wystawa sztuki współczesnej, na której prezentują się artyści z całego świata, oraz Berliński Międzynarodowy Teatr Lalek, jeden z największych na świecie międzynarodowych teatrów lalek.

Amsterdam, Holandia

Amsterdam to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Europie, które co roku odwiedza prawie 50 milionów turystów. W mieście znajduje się największe w Europie muzeum sztuki, Muzeum Van Gogha, a także Rijksmuseum, jedno z najbardziej znanych muzeów sztuki na świecie. W Amsterdamie znajduje się również Muzeum Sztuki Nowoczesnej, koncentrujące się na sztuce nowoczesnej i współczesnej, oraz Muziektheater, jeden z najlepszych teatrów operowych na świecie. W Amsterdamie odbywa się także Międzynarodowy Festiwal Tańca, coroczny festiwal muzyczny, w którym biorą udział uczestnicy z 80 krajów.

Dublin, Irlandia

Dublin jest najpopularniejszą destynacją turystyczną w Europie – rocznie odwiedza go prawie 15 milionów turystów z całego świata. Chociaż Dublin jest znany jako jedno z najważniejszych miejsc turystycznych, jest to również jedno z najbardziej postępowych kulturowo miast w Europie. W mieście znajduje się wiele galerii sztuki i muzeów, w tym Muzeum Narodowe Irlandii, National Gallery of Ireland, National Museum of Photography, Film and Television oraz Hugh Lane Gallery. W Dublinie odbywa się także znany na całym świecie Dublin Fringe Festival, coroczny festiwal sztuki, na który przyjeżdża ponad 500 przedstawień z ponad 60 firm.

Ottawa, Kanada

Ottawa jest jednym z najbardziej przyjaznych do życia miast na świecie, według Economist Intelligence Unit. Miasto jest drugim najszybciej rozwijającym się miastem w Kanadzie i piątym w Ameryce Północnej, według Instytutu Brookings. W mieście znajduje się wiele instytucji kulturalnych, w tym Galeria Narodowa Kanady, Kanadyjskie Muzeum Historii oraz Muzeum Lotnictwa Kanadyjskiego. W Ottawie znajduje się również znane na całym świecie Narodowe Centrum Sztuki, które jest uważane za jedno z najlepszych centrów sztuk performatywnych na świecie.

Paryż, Francja

Paryż jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych na świecie, odwiedzanym przez prawie 50 milionów międzynarodowych turystów rocznie. Miasto to jest również jednym z najbardziej kulturalnych ośrodków na świecie, oferującym szeroki wybór muzeów, teatrów, galerii sztuki i festiwali muzycznych. W mieście znajduje się Luwr, uważany za jedno z najbardziej kultowych muzeów sztuki na świecie, a także Centrum Pompidou, uważane za jedno z najlepszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie. W Paryżu odbywa się również Paris Expo, coroczne międzynarodowe targi poświęcone sztuce i kulturze.

Madryt, Hiszpania

Madryt jest polityczną, kulturalną i ekonomiczną stolicą Hiszpanii, a także siedzibą największego i najbardziej znanego muzeum sztuki w Europie – Museo del Prado. W mieście znajduje się również hiszpańska biblioteka narodowa, Biblioteca del Estado de Madrid, a także Instituto Cervantes, największe w kraju centrum nauki języka hiszpańskiego. W Madrycie znajduje się również ciesząca się uznaniem Real Academia de Bellas Artes, jedna z najlepszych na świecie akademii sztuki, a także Narodowe Muzeum Muzyki. W Madrycie działa prężna scena muzyczna z licznymi festiwalami muzycznymi, akademiami muzycznymi i orkiestrami. W Madrycie odbywają się również dwa duże międzynarodowe festiwale filmowe: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Madrycie i Międzynarodowy Festiwal Filmów Klasycznych w Madrycie.

Czy opłaca się być kreatywnym?

To zadziwiające, jak często miasta, które już są bogate kulturowo, potrafią stać się jeszcze bardziej tętniące życiem. Berlin, Barcelona i Madryt są już jednymi z najbardziej dynamicznych miast w Europie, ale dzięki wsparciu swoich rządów udało im się osiągnąć jeszcze większy postęp. Nie bez powodu miasta te są uważane za jedne z najbardziej innowacyjnych na świecie – mieszkają w nich ludzie kreatywni, którzy nieustannie przekraczają kolejne granice. To właśnie jest potrzebne, aby zbudować kreatywne miasto – zaangażowanie we wspieranie innowacji i kreatywności, a także gotowość do inwestowania w sztukę. Te 11 miast właśnie to robi i toruje drogę dla następnej fali ośrodków kulturalnych na całym świecie.