Projekt „Creative Ports” realizowany jest w ramach Programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej – INTERREG Region Morza Bałtyckiego 2014-2020. Jego głównym celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju sektora przemysłu kulturowego i kreatywnego (CCI) oraz internacjonalizacja jego przedstawicieli w Regionie Morza Bałtyckiego. Przedsięwzięcie zrzesza parterów, którzy po raz pierwszy w historii Programu mają możliwość współpracy z beneficjentami z Rosji. Sektor kreatywny łączy w sobie z jednej strony kulturę, z drugiej gospodarkę. Eksperci charakteryzują przemysły kreatywne jako „działalności, które mają swoje pochodzenie w indywidualnej kreatywności, umiejętności i talencie, mają potencjał do tworzenia bogactwa i kreacji pracy poprzez pokolenia i eksploracje intelektualnej własności”. Zgodnie z tym ujęciem, do przemysłów kreatywnych zalicza się 13 następujących gałęzi: reklama, architektura, sztuka i antyki, gry komputerowe, rękodzieło, projektowanie, projektowanie mody, film i wideo, muzyka, sztuka teatralna, publikacje, oprogramowanie, telewizja i radio.
W ramach projektu Województwo Zachodniopomorskie odpowiedzialne będzie za przygotowanie analizy lokalnego „ekosystemu” dla przemysłu kreatywnego, w tym za przedstawienie mocnych stron i możliwości współpracy międzynarodowej partnerów oraz poziomu internacjonalizacji przedsiębiorstw sektora CCI w Regionie Morza Bałtyckiego. Ważnym zadaniem będzie również przeprowadzenie serii spotkań mających na celu wsparcie przedsiębiorców oraz podniesienia świadomości znaczenia kompetencji kreatywnych.
Pomorze Zachodnie odpowiedzialne będzie także za budowanie sieci złożonych z instytucji wspierających rozwój i funkcjonowanie interesariuszy z otoczenia przemysłów kreatywnych poprzez wymianę dobrych praktyk w zakresie tworzenia instrumentów polityki i dokumentów strategicznych.
W projekcie bierze udział 14 partnerów z: Niemiec (Instytut Goethego, Hamburg Kreativ Gesellschaft – miejska instytucja kulturalna, Nordkolleg Rendsburg (Ars Baltica) – Akademia edukacji kulturalnej w Szlezwiku-Holsztynie), Danii (Duński Instytut Kultury, Filmby Aarhus – instyrtucja otoczenia biznesu), Estonii (Uniwersytet Technologiczny w Tallinie, Inkubator Biznesu w Tallinie, Centrum biznesowo-kreatywne Creative Estonia), Finlandii (Small Business Center – Uniwersytet Nauk Stosowanych), Litwy (Miasto Wilno), Rosji (InnoPartnership – partnerstwo Europejsko-Rosyjskie/ Petersburskie Centrum Informacji i Analiz), Szwecji (Miasto Malmö), Polski (Stowarzyszenie Media Dizajn, Województwo Zachodniopomorskie).
Wartość całkowita przedsięwzięcia to 552 790 zł, w tym środki unijne to 469 872 zł. Projekt będzie realizowany do czerwca 2021r.
Projekt finansowany jest ze środków INTERREG Bałtyk.